14 Aralık 2011 Çarşamba

İNGİLTERE'DE ANKARA ANTLAŞMASI VE BAŞVURU ŞARTLARI - 2

Önceden de belirttiğim gibi yazmaya çalıştığım konuya nihayet başlayabilirim. Yazımı ukba (İngiltere Sınır Ajansı)nın internet sayfasından tercüme şeklinde aktaracağım mümkün olduğunca.

Önce şu Ankara Antlaşmasını bir anlayalım. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında bir antlaşma imzalanıyor. Türkiye ile 1963 yılında o zaman ki adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olan topluluk üyesi 6 ülkeyle imzalanan Avrupa Birliği Ortaklık Antlaşması, (İngilizce adı ECAA), Ankara’da imzalandığı için Ankara Antlaşması diye adlandırılıyor. İngiltere bu 6 ülkeden biri değil o tarihlerde.

Bunun İngiltere ile ilgisi nasıl oluyor peki ? İngiltere’de sonradan Avrupa Birliğine katılınca, Avrupa Birliğinin bu 6 üyesinin imzaladığı Ankara Antlaşmasını 1973 yılında imzalıyor.

İşte bütün olay bundan sonra başlıyor. İngiltere’deki ya da İngiltere dışındaki Türklerin Ankara Antlaşması diye bildikleri anlaşma işte bu anlaşma oluyor.

Şimdiki uygulaması nasıl oluyor bu antlaşmanın ? Söyleyelim: Bu antlaşmadan yararlanmak için öncelikle;

a-    Türk Vatandaşı olmanız,

b-    İngiltere’de bir iş kurmak için başvuru talep etmeniz,

gerekiyor. Eğer bu şartlara sahipseniz İngiltere’ye gelmek için Ankara Antlaşması Türk Ticari vizesi (Turkish ECAA business)ne ya da İngiltere’de yasal olarak başka bir vizeyle bulunuyorsanız bu vizenizi Ankara Antlaşması Ticari vizesine çevirmek için başvurabilirsiniz. Bu başvurularınız İngiltere’nin Ankara Antlaşmasını imzaladığı 1973 yılındaki iş kanunlarının, yönetmeliklerinin öngördüğü şekilde değerlendirilip sonuçlandırılacaktır.

Eğer Ankara Antlaşmasına ya da herhangi bir vizeye başvururken sahtekarlık yaptıysanız, sahte belge düzenlemek ve yanlış bilgi vermek gibi ve bunlar ortaya çıkarsa, Ankara Antlaşmasına olan başvurunuz da reddedilir.


İLK KEZ KENDİ BAŞINIZA İŞ KURMAK İÇİN BAŞVURUYORSANIZ

1- Burda yapacağınız işle ilgili bilgi, beceri ve tecrübeye  
    sahip olduğunuzu

2- İşi kurmak için yeterli olan sermayeye sahip olduğunuz  
    ya da getireceğinizi

3- İşinizi yürütmek için gerekli olan masraflarınızı  
    kendinizin çekebileceğinizi

4- İşinizden elde edeceğiniz karın sizi ve bakmakla  
    yükümlü olduğunuz kişileri/ailenizi geçindirmeye yeteceğini, hem de çalışma vizesi gerektiren başka her hangi bir işe girmenize gerek bırakmayacak şekilde yeteceğini

göstermek yani ispatlamak zorundasınız.İLK KEZ BAŞKA BİR İŞE ORTAK OLMAK İÇİN BAŞVURUYORSANIZ

1- Ortak olacağınız işte, işi yürütmek, işyerini çalıştırmak 
    için yapılması gereken şeyleri yapabilecek mevkiye,  
    göreve sahip olduğunuzu yani sadece kağıt üzerinde 
    ortak gözüküp, kar ortağı gibi, bir köşeye çekilmediğinizi işyerini bizzat çalıştırdığınızı

2- Ortak olacağınız işe, sizin de katkı ve yatırım yapmanızı 
    gerektirecek GERÇEK BİR sebebi de

3- Ortak olacağınız işyeriyle ilgili geçmiş yıllara ait hesap 
    kayıtlarını da

göstermek/ispatlamak zorundasınız.


Bunları göstermenize ya da ispatlamanıza yardımcı olacak belgeleri birazdan aşağıda belirteceğim. Ama öncelikle şu yukarıda sayılanları bağlayıp daha fazla açıklama yapıp devam etmem gerekiyor yani.

Eğer başvurunuz kabul edilirse size ilk olarak 12 AYLIK bir vize verilecek. Bununla birlikte eğer başvurunuzu İngiliz vize kurallarına aykırı olarak İngiltere’de bulunurken kurmuş olduğunuz işinizi, bu Ankara Antlaşmasına dayanarak yaparsanız Ankara Antlaşmasından yararlanamazsınız. Yani burada kaçak olarak ya da sahip olduğunuz vizeyle ilgili sahtekarlık yapmış iseniz Ankara Antlaşmasından faydalanamıyorsunuz. Bunun yerine başvurunuzu Tier1’in altında, puanlamaya dayanan sistemli Müteşebbis vizesine göre yapmanız gerekecektir o zaman.VİZENİZİN UZATILMASI

Eğer Ankara Antlaşmasına başvurmuş ve 12 Aylık ilk vizeyi almışsanız ve bu vizenizi de uzatmak istiyorsanız

1- Hala başvurduğunuz işe sahip olup o işi yaptığınızı

2- İşinizi yürütmek için gerekli olan masraflarınızı 
    kendinizin çekebileceğinizi

3- İşinizden elde edeceğiniz karın sizi ve bakmakla 
    yükümlü olduğunuz kişileri/ailenizi geçindirmeye  
    yeteceğini, hem de çalışma vizesi gerektiren başka her 
    hangi bir işe girmenize gerek bırakmayacak şekilde  
    yeteceğini

göstermek ya da ispatlamak zorundasınız yine.

Bu şartlara sahip olarak başvuru yapar ve başvurunuz da kabul edilirse, o zaman size ikinci kez bir vize verilecektir. Bu vize bu sefer 3 YILLIK olarak size verilecektir. Bu vizeye İngilizce olarak Further Leave To Remain deniliyor. Tabii bu vizeyi/leri alınca başvurduğunuz işin dışında başka bir işte ÇALIŞAMAZSINIZ.

Yukarıda söylenen şartların çoğunu karşılıyor ama ispatlamak için gerekli belgelere sahip değilseniz ( Yıllık KDV”VAT” iadesi gibi) size 1 YIL daha izin verilir. Bu 1 yılın sonunda tekrar başvurursunuz.


BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Az önce yukarıda başvurunuzu yaparken ispatlamanız gereken şartlar için gerekli belgelerden bahsetmiştim. İşte şimdi başvurunuzu ispatlamanıza yardım edecek belgeleri burada açıklıyorum:

1- Kurmayı ya da çalıştırmayı düşündüğünüz işinizi 
    destekleyici belgeler:
Bunlar; İş Kurma Planı, yani Business Plan denilen şey, ortaklık sözleşmesi, sigorta poliçeleri-belgeleri, ödeme yapıldığını gösteren makbuz-faturalar da dahil Vergi Dairesi (yani HM Revenue & Customs) kayıtları-beyannameler gibi belgeler ya da bir Yeminli Mali Müşavir (Chartered Accountant) tarafından hazırlanmış muhasebe kayıtları gibi belgeler.

2- Kendinizi ya da bakmakla yükümlü olduğunuz 
    kişileri/ailenizi geçindirebilecek kapasitenizi ve maddi 
    durumunuzu ispatlayan belgeler:
Bunlar da; Orijinal banka ekstreleri, havale makbuzları veya banka kredileri gibi belgeler.

3- Günlük hayatınızda yaptığınız masrafları ispatlayan 
    belgeler:
 Bunlar da; Kira kontratı, mortgage sözleşmesi, elektrik  
 ya da gazı ödediğinizi ispatlayan faturalar-makbuzlar  
 veya devletten aldığınız yardımları ispatlayan belgeler.  
 Benefit belgeleri yani.
FOTOĞRAF

Kendinizin ya da bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin 2’şer fotoğrafını aynı başvuru formuna ekleyip göndermeniz gerekiyor. Bu resimlerin kısa süre önce çekilmiş, pasaport boyutlarında çektirilmiş resimler olması gerekiyor. Ayrıca diğer özelliklerde şunlar olmalı:

1- 45mm X 35mm
2- Renkli
3- Arka planı beyaz
4- Temiz ve iyi kalite
5- Çerçevesiz ya da bir kağıda 
    iliştirilmemiş/ataçlanmamış
6- Yüzün tamamını gösterir, güneş gözlükSÜZ, şapkaSIZ 
    ya da tabii dini bir sebebi yoksa başörtüSÜZ olması gerekiyor.PASAPORT

Başvurduğunuz sırada sahip olduğunuz pasaportu ya da seyahat belgesini, eğer varsa, göndermek zorundasınız. Başvurunuz kabul edilip vizeniz uzatılırsa bu vizeyi pasaportunuza ya da seyahat belgenize vuracaklar. Ayrıca eğer varsa bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin de pasaport ya da seyehat belgelerini de göndermeniz gerekiyor aynı formla başvurmak için.POLİS KAYIT BELGESİ

Eğer İngiltere’ye geldiğinizde sizden polise kayıt olmanız istenmişse bu kayıt belgesini de göndermeniz ya da göstermeniz gerekiyor. Bu tabii sizin yine eğer varsa bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için de geçerli. Onların da bu polis kayıt belgelerini göndermeniz gerekiyor.BAŞVURU YAPACAĞINIZ ZAMAN BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞUNUZ KİŞİLERİN DURUMU

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler kimlerdir ? Hemen söyleyelim efendim. Bunlar:
Ankara Antlaşmasına göre İngiltere’de bulunmak için gerekli geçerli/yasal bir vizeye sahip kişinin; eşi veya çocukları, evli olmadığı hayat arkadaşı, sivil hayat arkadaşı veya aynı cinsteki hayat arkadaşıdır.

Bu baKILmakla yükümlü kişilerin vizelerini uzatmasının da 2 yolu vardır. Bunlar da:

1- Ankara Antlaşmasına göre iş kurmak ya da işçi olarak  
    çalışmak için başvuracak kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişileri de kendi başvuru formunda belirtmesi. Ankara Antlaşmasına göre işçi olarak çalışacak kişiler bunun için ECAA 1 Formunu, iş sahibi/iş adamı olarak başvuracak kişiler de ECAA 2 Formunu doldurmaları ve bu formlarında bakmakla yükümlü oldukları kişileri belirtmeleri gerekiyor.

2- Bakılmakla yükümlü kişilerin kendi başlarına ayriyeten 
    başvuru yapmaları. Bunun için de ECAA 3 Turkish Depandant Formunu doldurmaları gerekecek.


Eğer başvuru yapıldığı sırada yasal olarak İngiltere’de değilse(ler)niz, cezalandırılabilirsiniz. Yani bu mahkemeye çıkmak tazminattan belki de hapis cezasına kadar gidebilecek bir cezalandırma olabilir, benim tahminimce.İNGİLTERE’DE YASAL YOLDAN BİR İŞYERİNDE ELEMAN/İŞÇİ OLARAK ÇALIŞAN KİŞİNİN BAŞVURUSU

Eğer sahip olduğunuz vizeniz size İngiltere’de çalışma hakkını verdiği için İngiltere’de herhangi bir işyerinde eleman/işçi olarak yasal yoldan çalışıyorsanız ve Ankara Antlaşmasından faydalanmak için başvuru yapmak istiyorsanız, sizin 3 durumdan yararlanma hakkınız var. Bunlar:

1- İngiltere’de 1 YIL çalıştıktan sonra, eğer iş hala 
    müsaitse/varsa ve siz de aynı işyerinde/işveren için 
    çalışabilecekseniz, vizenizi uzatmak için  
    başvurabilirsiniz.

2- İngiltere’de 3 yıl çalıştıktan sonra, eğer hala aynı 
    meslekte çalışmaya devam edecekseniz, işyerinizi/işvereninizi değiştirebilirsiniz.

3- İngiltere’de 4 yıl çalıştıktan sonra, herhangi bir  
    işyerinde/işverenle herhangi bir işte çalışabilirsiniz.

Başvurunuz kabul edildiğinde size Turkish ECAA employed person (Ankara Antlaşması Türk Elemanı diye çevirebileceğim) vizesi verilecek. Eğer aile üyeleriniz de başvuru yapacağınız zaman sizinle beraber yaşıyorlarsa, onlarında bu Ankara Antlaşmasına göre vizeleri uzaTILABİLİR...!

Burada eleman/işçi olarak çalışırken kalıcı oturuma başvuRAMAYACAKSINIZ...!  İNGİLTERE DIŞINDAN BAŞVURU YAPMAK

İngiltere dışından da başvuru yapabilirsiniz. Bulunduğunuz yer ister Türkiye isterse başka bir ülke olsun yine de bu Ankara Antlaşma çerçevesinde bulunduğunuz yerdeki İngiliz Elçiliklerine başvurabilirsiniz.

Bu başvuru için Elçiliğe bir ücret ödemenize gerek yoktur. Yani ÜCRETSİZDİR...!

İsterseniz internet üzerinden ya da VAF2 adlı başvuru formunu doldurarak başvurabilirsiniz. Bunlar tabii bulunduğunuz ülkeye göre değişebilir. Bulunduğunuz ülkedeki elçiliklerden öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvurunuzun bir parçası olarak sizden parmak izi alınır ve vesikalık bir resminiz çekilir elçilikte. Buna biometrik bilgi deniyor.
İNGİLTERE İÇİNDEN BAŞVURU YAPMAK

İngiltere’de bulunuyor/yaşıyor ve burda kendi işinizi kurmak için ya da sahip olduğunuz diğer vize türlerini, Ankara Antlaşmasına dayalı ticari vizeye dönüştürmek için başvurmak istiyorsanız o zaman ECAA 2 Turkish Businessperson (ECAA 2 Türk İşadamı) formunu kullanmanız gerekecek. Bu formu http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/turkish/business/apply-in-uk/ linkinden edinebilirsiniz.

Bu başvuru da ÜCRETSİZDİR...! Başvuru yaptığınız merkeze hiç bir ücret ödemezsiniz.

Vizenizi başvuruyu yapacağınız tarihteki vizeniz BİTMEDEN ÖNCE yapmak ZORUNDASINIZ...!

Tabii eğer Ankara Antlaşmasından dolayı kalıcı oturuma (settlement) başvuruyorsanız, başvurunuzu vizenizin bitmesine 28 GÜN kaladan başlayarak yapabilirsiniz. Bunun açıklaması için lütfen kalıcı oturumla ilgili yazdığım yazıma bakınız. Eğer başvurunuzu bu son 28 günden ÖNCE yaparsanız başvurunuz reddedilebilir, büyük ihtimalle de edilir yani...!

Başvurunuzu postayla yapmanız gerek. İrtibat bürolarına gidip ŞAHSEN başvuramazsınız. Başvuru formunuzu ve diğer ek belgelerinizi aşağıdaki adrese göndermeniz gerekiyor:


ECAA Team
UK Border Agency
PO Box 4160
Sheffield
S1 9DZ


Bu adresi sizin başvuru yapacağınız zamanda tekrar kontrol edin lütfen değişmiş olma ihtimaline karşılık.

Bu İngiliz Sınır Ajansına (ukba) pasaportunuzu gönderdikten sonra ve onlar başvurunuzu değerlendirirken İngiltere dışına hiç bir acil seyahat planı yapmamanız TAVSİYE edilmektedir.İTİRAZ ETME

Başvurunuzun sonucunu bildiren mektupta, eğer başvurunuz reddedilmiş ve sizin de İTİRAZ ETME HAKKINIZIN olup olmadığı, bu mektupta size söylenecektir. Eğer itiraz etme hakkınızın olduğu söylenirse bu mektubun içinde sizin doldurup itirazınızı yapmanız için gönderilmiş bir de itiraz formu ve nasıl itiraz edeceğinizi açıklayan bilgilerin olduğu belge(ler) de olacaktır.

İtirazınız İngiliz Sınır Ajansından bağımsız olan Asylum and Immigration Tribunal (İltica ve Göçmenlik Mahkemesine)’a yapılacaktır.


Çok uzun ve yorucu bir yazı olduğu için kısa kesmek istiyorum. Bütün ilgili sayfaların tercümesini yaptım kendimce. Yani inceleyeceğim ya da tercüme edeceğim başka belge kalmadı.

O yüzden Ankara Antlaşmasına başvurmayı düşünenler için umarım faydalı olur buraya yazdıklarım ve başvurmayı düşünen herkese şimdiden başarılar dilerim.


Herşeyin mümkün mertebe gönlünüzce olmasını diliyorum.


Göksel Tuğan

12 Aralık 2011  03:43

9 yorum:

 1. SLM Göksel kardeş.

  Ben burada mühendislikte master programını bitirdim ve PSW ile çalışıyorum.
  Fakat çalıştığım alan care sektörü.

  Bu işe öğrenci iken girmiştim yani 2009 da.

  Ben bu çalışma vizesiyle Türk işçi vizesine çevirmek isitiyorum.

  Fakat bir soru aklıma takılıyor , öğrenci iken 20 saatten fazla çalışmıştım. ve bu buyük bir ihtimal problem olacak gibi. Çünkü paysliplerde görünür.

  Doğrusu ne yapacağımı bilmiyorum.

  Şimdiden teşekürler

  Volkan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A.S Volkan Bey,

   Sizin de bildiğiniz ve söylediğiniz gibi 20 saatten fazla çalışmış olmanız problem yaratır büyük ihtimalle. UKBA nın sayfasından bilgi edinmeye çalışın ve bir Türk avukatla görüşün derim ben size.

   Kolay gelsin...

   Sil
 2. merhaba ben ingiltereden basvuru yapmistim ve red aldim daha sonra mehkemede esitli sebeblerden dolayi red verdi. Suanda Home Office henuz pasaportumu gondermedi. Ben size sunu sormak istiyorum. Burda British pasaportu olan kuzenimle birlikte bir bir kebab dukkani almayi planliyoruz. Benim Turkiyede evim var ve onu sattim, parada hesabimda bulunmakda. Acikcasi Turkiyeye donmem suanda mumkun degil cunku evimi sattim ve burda potansiyel var. Turkiyede basvuru yapmam ise cok riskli olucak benim icin. Bir cikis yolum var mi Turkiyeye gitmeden? Yardimci olursaniz seviniri. Saygilarimla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Bu konuyla ilgili benim de bir bilgim yok. Başvuruyu kendiniz değil de avukat aracılığıyla yaptıysanız bunu avukatınıza sormanız daha doğru olur ya da herhangi bir avukata...

   Umarım bir çıkış yolu vardır ve siz de bunu bulursunuz.

   Daha fazla yardımcı olamadığım için kusura bakmayın.

   Saygılarımla,

   Göksel

   Sil
 3. selam, ben tır soforu olarak ingiltereye gideceyim, benim yasal olarak ankara anlasmasına basvuru hakkım varmi tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Orhan Bey,

   İngiltere'ye tır şoförü olarak ilk gelişiniz mi yoksa yıllardır gidip geliyor musunuz ? Vizenizin bitimine kadar çalışıp yasal olarak başvurabilirsiniz Ankara Antlaşmasına. Bu yorumuma cevap yazarsanız sizi bu konuda yönlendireceğim kişiler olacaktır. Onlar size daha doğrudan bilgi ve daha çok imkanlar sunabilirler. Cevabınızda size ulaşacağım email/facebook adresi verirseniz gerisini beraber hallederiz.

   Teşekkürler,

   Selam ve dua ile,

   Göksel

   Sil
  2. Merhaba Orhan Bey,

   Siz ve sizin durumunuzdaki nakliyeci ve sofor arkadaslara Ingilterede yardimci olacak olan firma ve ilgili kisinin bilgilerini asagida veriyorum. Asagidakiler internet sitesi ve Turkce konusabileceginiz telefon numarasidir:

   www.tbcas.org

   Ilgili kisi : MURAT ZENGIN

   Tel (Ingiltere icinden): 02035 19 10 90
   Tel (Ingiltere disindan): 0044 2035 19 10 90

   Siz artik musait bir zamaninizda arar daha detayli bilgi alabilirsiniz. Benim de adimi verirseniz yardimci olmaya calisirlar yine...

   Hayirli Gunler,

   Goksel Tugan

   Sil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 4. merhaba
  ben ingiltere dogumluyum. bunun bana universite veya vatandaslik icin nasil avantajlari olabilir ve bunu nasil ogrenebilirim acaba.

  YanıtlaSil