14 Aralık 2011 Çarşamba

İNGİLTERE'DE ANKARA ANTLAŞMASI VE BAŞVURU ŞARTLARI - 2

Önceden de belirttiğim gibi yazmaya çalıştığım konuya nihayet başlayabilirim. Yazımı ukba (İngiltere Sınır Ajansı)nın internet sayfasından tercüme şeklinde aktaracağım mümkün olduğunca.

Önce şu Ankara Antlaşmasını bir anlayalım. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında bir antlaşma imzalanıyor. Türkiye ile 1963 yılında o zaman ki adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olan topluluk üyesi 6 ülkeyle imzalanan Avrupa Birliği Ortaklık Antlaşması, (İngilizce adı ECAA), Ankara’da imzalandığı için Ankara Antlaşması diye adlandırılıyor. İngiltere bu 6 ülkeden biri değil o tarihlerde.

Bunun İngiltere ile ilgisi nasıl oluyor peki ? İngiltere’de sonradan Avrupa Birliğine katılınca, Avrupa Birliğinin bu 6 üyesinin imzaladığı Ankara Antlaşmasını 1973 yılında imzalıyor.

İşte bütün olay bundan sonra başlıyor. İngiltere’deki ya da İngiltere dışındaki Türklerin Ankara Antlaşması diye bildikleri anlaşma işte bu anlaşma oluyor.

Şimdiki uygulaması nasıl oluyor bu antlaşmanın ? Söyleyelim: Bu antlaşmadan yararlanmak için öncelikle;

a-    Türk Vatandaşı olmanız,

b-    İngiltere’de bir iş kurmak için başvuru talep etmeniz,

gerekiyor. Eğer bu şartlara sahipseniz İngiltere’ye gelmek için Ankara Antlaşması Türk Ticari vizesi (Turkish ECAA business)ne ya da İngiltere’de yasal olarak başka bir vizeyle bulunuyorsanız bu vizenizi Ankara Antlaşması Ticari vizesine çevirmek için başvurabilirsiniz. Bu başvurularınız İngiltere’nin Ankara Antlaşmasını imzaladığı 1973 yılındaki iş kanunlarının, yönetmeliklerinin öngördüğü şekilde değerlendirilip sonuçlandırılacaktır.

Eğer Ankara Antlaşmasına ya da herhangi bir vizeye başvururken sahtekarlık yaptıysanız, sahte belge düzenlemek ve yanlış bilgi vermek gibi ve bunlar ortaya çıkarsa, Ankara Antlaşmasına olan başvurunuz da reddedilir.


İLK KEZ KENDİ BAŞINIZA İŞ KURMAK İÇİN BAŞVURUYORSANIZ

1- Burda yapacağınız işle ilgili bilgi, beceri ve tecrübeye  
    sahip olduğunuzu

2- İşi kurmak için yeterli olan sermayeye sahip olduğunuz  
    ya da getireceğinizi

3- İşinizi yürütmek için gerekli olan masraflarınızı  
    kendinizin çekebileceğinizi

4- İşinizden elde edeceğiniz karın sizi ve bakmakla  
    yükümlü olduğunuz kişileri/ailenizi geçindirmeye yeteceğini, hem de çalışma vizesi gerektiren başka her hangi bir işe girmenize gerek bırakmayacak şekilde yeteceğini

göstermek yani ispatlamak zorundasınız.İLK KEZ BAŞKA BİR İŞE ORTAK OLMAK İÇİN BAŞVURUYORSANIZ

1- Ortak olacağınız işte, işi yürütmek, işyerini çalıştırmak 
    için yapılması gereken şeyleri yapabilecek mevkiye,  
    göreve sahip olduğunuzu yani sadece kağıt üzerinde 
    ortak gözüküp, kar ortağı gibi, bir köşeye çekilmediğinizi işyerini bizzat çalıştırdığınızı

2- Ortak olacağınız işe, sizin de katkı ve yatırım yapmanızı 
    gerektirecek GERÇEK BİR sebebi de

3- Ortak olacağınız işyeriyle ilgili geçmiş yıllara ait hesap 
    kayıtlarını da

göstermek/ispatlamak zorundasınız.


Bunları göstermenize ya da ispatlamanıza yardımcı olacak belgeleri birazdan aşağıda belirteceğim. Ama öncelikle şu yukarıda sayılanları bağlayıp daha fazla açıklama yapıp devam etmem gerekiyor yani.

Eğer başvurunuz kabul edilirse size ilk olarak 12 AYLIK bir vize verilecek. Bununla birlikte eğer başvurunuzu İngiliz vize kurallarına aykırı olarak İngiltere’de bulunurken kurmuş olduğunuz işinizi, bu Ankara Antlaşmasına dayanarak yaparsanız Ankara Antlaşmasından yararlanamazsınız. Yani burada kaçak olarak ya da sahip olduğunuz vizeyle ilgili sahtekarlık yapmış iseniz Ankara Antlaşmasından faydalanamıyorsunuz. Bunun yerine başvurunuzu Tier1’in altında, puanlamaya dayanan sistemli Müteşebbis vizesine göre yapmanız gerekecektir o zaman.VİZENİZİN UZATILMASI

Eğer Ankara Antlaşmasına başvurmuş ve 12 Aylık ilk vizeyi almışsanız ve bu vizenizi de uzatmak istiyorsanız

1- Hala başvurduğunuz işe sahip olup o işi yaptığınızı

2- İşinizi yürütmek için gerekli olan masraflarınızı 
    kendinizin çekebileceğinizi

3- İşinizden elde edeceğiniz karın sizi ve bakmakla 
    yükümlü olduğunuz kişileri/ailenizi geçindirmeye  
    yeteceğini, hem de çalışma vizesi gerektiren başka her 
    hangi bir işe girmenize gerek bırakmayacak şekilde  
    yeteceğini

göstermek ya da ispatlamak zorundasınız yine.

Bu şartlara sahip olarak başvuru yapar ve başvurunuz da kabul edilirse, o zaman size ikinci kez bir vize verilecektir. Bu vize bu sefer 3 YILLIK olarak size verilecektir. Bu vizeye İngilizce olarak Further Leave To Remain deniliyor. Tabii bu vizeyi/leri alınca başvurduğunuz işin dışında başka bir işte ÇALIŞAMAZSINIZ.

Yukarıda söylenen şartların çoğunu karşılıyor ama ispatlamak için gerekli belgelere sahip değilseniz ( Yıllık KDV”VAT” iadesi gibi) size 1 YIL daha izin verilir. Bu 1 yılın sonunda tekrar başvurursunuz.


BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Az önce yukarıda başvurunuzu yaparken ispatlamanız gereken şartlar için gerekli belgelerden bahsetmiştim. İşte şimdi başvurunuzu ispatlamanıza yardım edecek belgeleri burada açıklıyorum:

1- Kurmayı ya da çalıştırmayı düşündüğünüz işinizi 
    destekleyici belgeler:
Bunlar; İş Kurma Planı, yani Business Plan denilen şey, ortaklık sözleşmesi, sigorta poliçeleri-belgeleri, ödeme yapıldığını gösteren makbuz-faturalar da dahil Vergi Dairesi (yani HM Revenue & Customs) kayıtları-beyannameler gibi belgeler ya da bir Yeminli Mali Müşavir (Chartered Accountant) tarafından hazırlanmış muhasebe kayıtları gibi belgeler.

2- Kendinizi ya da bakmakla yükümlü olduğunuz 
    kişileri/ailenizi geçindirebilecek kapasitenizi ve maddi 
    durumunuzu ispatlayan belgeler:
Bunlar da; Orijinal banka ekstreleri, havale makbuzları veya banka kredileri gibi belgeler.

3- Günlük hayatınızda yaptığınız masrafları ispatlayan 
    belgeler:
 Bunlar da; Kira kontratı, mortgage sözleşmesi, elektrik  
 ya da gazı ödediğinizi ispatlayan faturalar-makbuzlar  
 veya devletten aldığınız yardımları ispatlayan belgeler.  
 Benefit belgeleri yani.
FOTOĞRAF

Kendinizin ya da bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin 2’şer fotoğrafını aynı başvuru formuna ekleyip göndermeniz gerekiyor. Bu resimlerin kısa süre önce çekilmiş, pasaport boyutlarında çektirilmiş resimler olması gerekiyor. Ayrıca diğer özelliklerde şunlar olmalı:

1- 45mm X 35mm
2- Renkli
3- Arka planı beyaz
4- Temiz ve iyi kalite
5- Çerçevesiz ya da bir kağıda 
    iliştirilmemiş/ataçlanmamış
6- Yüzün tamamını gösterir, güneş gözlükSÜZ, şapkaSIZ 
    ya da tabii dini bir sebebi yoksa başörtüSÜZ olması gerekiyor.PASAPORT

Başvurduğunuz sırada sahip olduğunuz pasaportu ya da seyahat belgesini, eğer varsa, göndermek zorundasınız. Başvurunuz kabul edilip vizeniz uzatılırsa bu vizeyi pasaportunuza ya da seyahat belgenize vuracaklar. Ayrıca eğer varsa bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin de pasaport ya da seyehat belgelerini de göndermeniz gerekiyor aynı formla başvurmak için.POLİS KAYIT BELGESİ

Eğer İngiltere’ye geldiğinizde sizden polise kayıt olmanız istenmişse bu kayıt belgesini de göndermeniz ya da göstermeniz gerekiyor. Bu tabii sizin yine eğer varsa bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için de geçerli. Onların da bu polis kayıt belgelerini göndermeniz gerekiyor.BAŞVURU YAPACAĞINIZ ZAMAN BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞUNUZ KİŞİLERİN DURUMU

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler kimlerdir ? Hemen söyleyelim efendim. Bunlar:
Ankara Antlaşmasına göre İngiltere’de bulunmak için gerekli geçerli/yasal bir vizeye sahip kişinin; eşi veya çocukları, evli olmadığı hayat arkadaşı, sivil hayat arkadaşı veya aynı cinsteki hayat arkadaşıdır.

Bu baKILmakla yükümlü kişilerin vizelerini uzatmasının da 2 yolu vardır. Bunlar da:

1- Ankara Antlaşmasına göre iş kurmak ya da işçi olarak  
    çalışmak için başvuracak kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişileri de kendi başvuru formunda belirtmesi. Ankara Antlaşmasına göre işçi olarak çalışacak kişiler bunun için ECAA 1 Formunu, iş sahibi/iş adamı olarak başvuracak kişiler de ECAA 2 Formunu doldurmaları ve bu formlarında bakmakla yükümlü oldukları kişileri belirtmeleri gerekiyor.

2- Bakılmakla yükümlü kişilerin kendi başlarına ayriyeten 
    başvuru yapmaları. Bunun için de ECAA 3 Turkish Depandant Formunu doldurmaları gerekecek.


Eğer başvuru yapıldığı sırada yasal olarak İngiltere’de değilse(ler)niz, cezalandırılabilirsiniz. Yani bu mahkemeye çıkmak tazminattan belki de hapis cezasına kadar gidebilecek bir cezalandırma olabilir, benim tahminimce.İNGİLTERE’DE YASAL YOLDAN BİR İŞYERİNDE ELEMAN/İŞÇİ OLARAK ÇALIŞAN KİŞİNİN BAŞVURUSU

Eğer sahip olduğunuz vizeniz size İngiltere’de çalışma hakkını verdiği için İngiltere’de herhangi bir işyerinde eleman/işçi olarak yasal yoldan çalışıyorsanız ve Ankara Antlaşmasından faydalanmak için başvuru yapmak istiyorsanız, sizin 3 durumdan yararlanma hakkınız var. Bunlar:

1- İngiltere’de 1 YIL çalıştıktan sonra, eğer iş hala 
    müsaitse/varsa ve siz de aynı işyerinde/işveren için 
    çalışabilecekseniz, vizenizi uzatmak için  
    başvurabilirsiniz.

2- İngiltere’de 3 yıl çalıştıktan sonra, eğer hala aynı 
    meslekte çalışmaya devam edecekseniz, işyerinizi/işvereninizi değiştirebilirsiniz.

3- İngiltere’de 4 yıl çalıştıktan sonra, herhangi bir  
    işyerinde/işverenle herhangi bir işte çalışabilirsiniz.

Başvurunuz kabul edildiğinde size Turkish ECAA employed person (Ankara Antlaşması Türk Elemanı diye çevirebileceğim) vizesi verilecek. Eğer aile üyeleriniz de başvuru yapacağınız zaman sizinle beraber yaşıyorlarsa, onlarında bu Ankara Antlaşmasına göre vizeleri uzaTILABİLİR...!

Burada eleman/işçi olarak çalışırken kalıcı oturuma başvuRAMAYACAKSINIZ...!  İNGİLTERE DIŞINDAN BAŞVURU YAPMAK

İngiltere dışından da başvuru yapabilirsiniz. Bulunduğunuz yer ister Türkiye isterse başka bir ülke olsun yine de bu Ankara Antlaşma çerçevesinde bulunduğunuz yerdeki İngiliz Elçiliklerine başvurabilirsiniz.

Bu başvuru için Elçiliğe bir ücret ödemenize gerek yoktur. Yani ÜCRETSİZDİR...!

İsterseniz internet üzerinden ya da VAF2 adlı başvuru formunu doldurarak başvurabilirsiniz. Bunlar tabii bulunduğunuz ülkeye göre değişebilir. Bulunduğunuz ülkedeki elçiliklerden öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvurunuzun bir parçası olarak sizden parmak izi alınır ve vesikalık bir resminiz çekilir elçilikte. Buna biometrik bilgi deniyor.
İNGİLTERE İÇİNDEN BAŞVURU YAPMAK

İngiltere’de bulunuyor/yaşıyor ve burda kendi işinizi kurmak için ya da sahip olduğunuz diğer vize türlerini, Ankara Antlaşmasına dayalı ticari vizeye dönüştürmek için başvurmak istiyorsanız o zaman ECAA 2 Turkish Businessperson (ECAA 2 Türk İşadamı) formunu kullanmanız gerekecek. Bu formu http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/turkish/business/apply-in-uk/ linkinden edinebilirsiniz.

Bu başvuru da ÜCRETSİZDİR...! Başvuru yaptığınız merkeze hiç bir ücret ödemezsiniz.

Vizenizi başvuruyu yapacağınız tarihteki vizeniz BİTMEDEN ÖNCE yapmak ZORUNDASINIZ...!

Tabii eğer Ankara Antlaşmasından dolayı kalıcı oturuma (settlement) başvuruyorsanız, başvurunuzu vizenizin bitmesine 28 GÜN kaladan başlayarak yapabilirsiniz. Bunun açıklaması için lütfen kalıcı oturumla ilgili yazdığım yazıma bakınız. Eğer başvurunuzu bu son 28 günden ÖNCE yaparsanız başvurunuz reddedilebilir, büyük ihtimalle de edilir yani...!

Başvurunuzu postayla yapmanız gerek. İrtibat bürolarına gidip ŞAHSEN başvuramazsınız. Başvuru formunuzu ve diğer ek belgelerinizi aşağıdaki adrese göndermeniz gerekiyor:


ECAA Team
UK Border Agency
PO Box 4160
Sheffield
S1 9DZ


Bu adresi sizin başvuru yapacağınız zamanda tekrar kontrol edin lütfen değişmiş olma ihtimaline karşılık.

Bu İngiliz Sınır Ajansına (ukba) pasaportunuzu gönderdikten sonra ve onlar başvurunuzu değerlendirirken İngiltere dışına hiç bir acil seyahat planı yapmamanız TAVSİYE edilmektedir.İTİRAZ ETME

Başvurunuzun sonucunu bildiren mektupta, eğer başvurunuz reddedilmiş ve sizin de İTİRAZ ETME HAKKINIZIN olup olmadığı, bu mektupta size söylenecektir. Eğer itiraz etme hakkınızın olduğu söylenirse bu mektubun içinde sizin doldurup itirazınızı yapmanız için gönderilmiş bir de itiraz formu ve nasıl itiraz edeceğinizi açıklayan bilgilerin olduğu belge(ler) de olacaktır.

İtirazınız İngiliz Sınır Ajansından bağımsız olan Asylum and Immigration Tribunal (İltica ve Göçmenlik Mahkemesine)’a yapılacaktır.


Çok uzun ve yorucu bir yazı olduğu için kısa kesmek istiyorum. Bütün ilgili sayfaların tercümesini yaptım kendimce. Yani inceleyeceğim ya da tercüme edeceğim başka belge kalmadı.

O yüzden Ankara Antlaşmasına başvurmayı düşünenler için umarım faydalı olur buraya yazdıklarım ve başvurmayı düşünen herkese şimdiden başarılar dilerim.


Herşeyin mümkün mertebe gönlünüzce olmasını diliyorum.


Göksel Tuğan

12 Aralık 2011  03:43

41 yorum:

 1. SLM Göksel kardeş.

  Ben burada mühendislikte master programını bitirdim ve PSW ile çalışıyorum.
  Fakat çalıştığım alan care sektörü.

  Bu işe öğrenci iken girmiştim yani 2009 da.

  Ben bu çalışma vizesiyle Türk işçi vizesine çevirmek isitiyorum.

  Fakat bir soru aklıma takılıyor , öğrenci iken 20 saatten fazla çalışmıştım. ve bu buyük bir ihtimal problem olacak gibi. Çünkü paysliplerde görünür.

  Doğrusu ne yapacağımı bilmiyorum.

  Şimdiden teşekürler

  Volkan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A.S Volkan Bey,

   Sizin de bildiğiniz ve söylediğiniz gibi 20 saatten fazla çalışmış olmanız problem yaratır büyük ihtimalle. UKBA nın sayfasından bilgi edinmeye çalışın ve bir Türk avukatla görüşün derim ben size.

   Kolay gelsin...

   Sil
 2. merhaba ben ingiltereden basvuru yapmistim ve red aldim daha sonra mehkemede esitli sebeblerden dolayi red verdi. Suanda Home Office henuz pasaportumu gondermedi. Ben size sunu sormak istiyorum. Burda British pasaportu olan kuzenimle birlikte bir bir kebab dukkani almayi planliyoruz. Benim Turkiyede evim var ve onu sattim, parada hesabimda bulunmakda. Acikcasi Turkiyeye donmem suanda mumkun degil cunku evimi sattim ve burda potansiyel var. Turkiyede basvuru yapmam ise cok riskli olucak benim icin. Bir cikis yolum var mi Turkiyeye gitmeden? Yardimci olursaniz seviniri. Saygilarimla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Bu konuyla ilgili benim de bir bilgim yok. Başvuruyu kendiniz değil de avukat aracılığıyla yaptıysanız bunu avukatınıza sormanız daha doğru olur ya da herhangi bir avukata...

   Umarım bir çıkış yolu vardır ve siz de bunu bulursunuz.

   Daha fazla yardımcı olamadığım için kusura bakmayın.

   Saygılarımla,

   Göksel

   Sil
 3. selam, ben tır soforu olarak ingiltereye gideceyim, benim yasal olarak ankara anlasmasına basvuru hakkım varmi tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Orhan Bey,

   İngiltere'ye tır şoförü olarak ilk gelişiniz mi yoksa yıllardır gidip geliyor musunuz ? Vizenizin bitimine kadar çalışıp yasal olarak başvurabilirsiniz Ankara Antlaşmasına. Bu yorumuma cevap yazarsanız sizi bu konuda yönlendireceğim kişiler olacaktır. Onlar size daha doğrudan bilgi ve daha çok imkanlar sunabilirler. Cevabınızda size ulaşacağım email/facebook adresi verirseniz gerisini beraber hallederiz.

   Teşekkürler,

   Selam ve dua ile,

   Göksel

   Sil
  2. Merhaba Orhan Bey,

   Siz ve sizin durumunuzdaki nakliyeci ve sofor arkadaslara Ingilterede yardimci olacak olan firma ve ilgili kisinin bilgilerini asagida veriyorum. Asagidakiler internet sitesi ve Turkce konusabileceginiz telefon numarasidir:

   www.tbcas.org

   Ilgili kisi : MURAT ZENGIN

   Tel (Ingiltere icinden): 02035 19 10 90
   Tel (Ingiltere disindan): 0044 2035 19 10 90

   Siz artik musait bir zamaninizda arar daha detayli bilgi alabilirsiniz. Benim de adimi verirseniz yardimci olmaya calisirlar yine...

   Hayirli Gunler,

   Goksel Tugan

   Sil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 4. merhaba
  ben ingiltere dogumluyum. bunun bana universite veya vatandaslik icin nasil avantajlari olabilir ve bunu nasil ogrenebilirim acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ayse Hanım,

   Bu çok geç cevabım için çok özürdilerim. Sizin için bu konuyu araştırdım. " If you were born in the UK before 1 January 1983 " başlığının altında yazdığı gibi eğer 1 Ocak 1983 ten önce İngilterede doğduysanız otomatikman İngiliz vatandaşı oluyorsunuz. 1 Ocak 1983 tan sonra İngilterede doğduysanız burada anne ve babanızın da siz doğduğunuzda İngliiz vatandaşı olup olmamalarıyla ya da oturum almalarıyla da biraz ilgili. Buraya ilgili yerin linkini veriyorum sizin için. Oradan kendiniz de bakıp öğrenebilirsiniz. https://www.gov.uk/types-of-british-nationality/british-citizenship
   Sizin sorunuza dönecek olursak, eğer 1983 ten önce İngilterede doğduysanız otomatikman İngiliz vatandaşı oluyorsunuz. Bunun size getireceği kolaylık hiç bir vizeye gerek olmadan İngilterede istediğiniz kadar yaşayabilir ve hiç bir sınırlamaya tabi olmaksızın çalışabilirsiniz herhangi bir işte. Üniversiteyle ilgili olarak da normal İngiliz vatandaşlarının yararlandığı bütün haklardan yararlanırsınız. Burada İngilizcesi GCSE denen Lise bitirme sınavlarından yüksek not alırsanız üniversiteye iyi birine yerleşmeye hak kazanırsınız. Hükümetin verdiği yıllık £9000.00 bursu alırsınız ama mezun oluncada bunu ödersiniz. Bizdeki Kredi Yurtlar bursunun sisteminin bir bakıma aynısı. Ama tabii yıllık £21000.00 maaşlı bir iş bulana kadar bu borcu ödemiyorsunuz.

   Umarım bu cevabım size yeterli ve faydalı olmuştur.

   Hayırlı günler dilerim.

   Saygılar,

   Göksel

   Sil
 5. Göksel bey merhaba ben avukatım Ankara anlaşması ile ingiltereye gelmek istiyorum yapabileceğim işlerle ilgili fikrinizi almak isterim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Bu çok geç cevabım için çokk özürdilerim. Umarım siz de cevabını bulmuşsunuzdur bu sorularınızın şimdiye kadar. Ama yine de sizin durumunuzda olanlar için aşağıya bildiklerimi yazayım.

   Türkiyeden Ankara Antlaşmasına başvurup alma şansınız çok düşük. Ama puna dayalı vize listesindeki meslekler arasında avukatlık yer alıyorsa oradan belki vize başvurusu yapıp buraya gelebilir ve muhtemelen de bir avukatlık bürosunda ya da kendi ofisinizi açıp avukat olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Tabii bunu İngilizce dil sorununu halletmiş olma ihtimaliniz üzerine söylüyorum. Dil sorununu halletmemişseniz öncelikle bir dil kursuna gitmeniz gerekecektir.

   Burada trafik kazaları ve trafik sigortacılığı çok gelişmiş ve yaygın olduğu için bir trafik kazaları, trafik sigortası alanında uzmanlaşmış bir şirkette, ki Türk şirketleri de var, çalışabilirsiniz.

   Ama bence siz önce bir turist olarak buraya gelin ve imkanlarıyla beraber buraları görün ondan sonra daha iyi bir karar vereceğinize inanıyorum. Dilerseniz bana size ulaşabileceğim bir iletişim bilgisi verirseniz sizi benim tanıdığım burada doğup büyümüş Türk bir avukata yönlendirebilirim. Size yardımcı olacaktır.

   Allah gönlünüze göre ama hayırlısını versin diyorum.

   Hayırlı günler,

   Selam ve dua ile...

   Göksel

   Sil
 6. Göksel Bey Merhaba, Ankara Antlaşmasına Türkiye'den başvuru yapmak sizce doğru bir karar olur mu? Okuduğum bir haberde TR den yapılan başvurların %56 sı red almasına ragmen İngiltere'den yapılan başvuraların sadece %5,i red alıyormuş. Diğer türlü de turist vizesi ile İngiltere'ye gidip başvuru yapmanında illegal bir durum yarattığımdan bahsediliyor. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ajdar Urak,

   Bu çok geç cevabım için çokk özürdilerim. Umarım siz de cevabını bulmuşsunuzdur bu sorularınızın şimdiye kadar. Ama yine de sizin durumunuzda olanlar için aşağıya bildiklerimi yazayım.

   Az önceki yoruma verdiğim cevabımda da söylediğim ve sizin okuduğunuz haberde de yazdığı gibi Türkiyeden yapılan başvuruları kabul etmeleri çok zor. Burada yapılan başvuruları bile kabul etmemek için bin dereden su getiriyorlar.

   Turist vizesiyle başvuru yapmanın illegal bir durum olduğunu sizden duyuyorum daha. Böyle bir şey yok. Buraya turist vizesiyle gelip Ankara Antlaşmasına başvurabilirsiniz. Size linkini de veriyorum İngiliz Vize İşleriyle ilgili kurumunun sitesinden:

   https://www.gov.uk/turkish-business-person/switch-to-this-visa

   O linkteki ilgili yeri de ayrıca buraya yapıştırıyorum. Yani sizi ilgilendiren yer burası:

   6. Switch to this visa
   You can apply to change (‘switch’) from another visa to a Turkish Businessperson visa.

   You should apply before your current visa expires.

   Eligibility
   To switch to this visa you must:

   be in the UK legally
   meet all of the visa’s eligibility requirements
   not already be running a business in the UK that’s not allowed on your current visa

   İnşallah buraya gelir ve Ankara Antlaşmasına başvurur ve alırsınız.

   Hayırlı günler,

   Selam ve dua ile...

   Göksel

   Sil
 7. ajdar hnm hala londrada misiniz? sizinle ayni durumdayim ve son durumu merak ediyorum..duygu.burton@gmail.com

  YanıtlaSil
 8. Murat cayvarli
  merhabalar
  ben ankara anlasmasindan faydalanmak istiyorum
  size sorum su: Ingiltereye gemi ile gelecegim ingiltere icinde girecegim
  ingiltereye girdikten sonra ankara anlasmasina basvurmak istiyorum
  fakat sorun gemiden inince sadece 3/5 gunluk vizem olmasi
  acaba bu kadar az vizem olsada ankara anlasmasi icin basvurabilirmiyim
  bilgi verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Murat Bey,

   Bu çok geç cevabım için çokk özürdilerim. Umarım siz de cevabını bulmuşsunuzdur bu sorularınızın şimdiye kadar. Ama yine de sizin durumunuzda olanlar için aşağıya bildiklerimi yazayım.

   Geleceğiniz gemi sadece son durağı İngiltere olan bir yolcu gemisi mi ? Yoksa dünya turu yapan ve uğrayacağı yerlerden biri de İngiltere olan yolcu gemisi mi ? Yoksa İngiltereye yük getiren ticari bir kargo gemisi mi ? Sizin vizenizin türü ne? Turist vizesi mi yoksa transit vize mi ? Bunlara göre cevabı değişir sorunuzun.

   Şöyle söyleyeyim; eğer turist vizeniz var ise teknik olarak İngiltereye geldiğiniz zaman Ankara Antlaşmasına başvurma hakkınız var ve başvurabilirsiniz. Hemen ilk günden başurmak için buradan bir Türk avukat ayarlayıp işlemlerinizi başlattırabilirsiniz. Onlar sizi yönlendirirler. Başvurunuzu yapınca başvuru sonuçlanıncaya kadar İngilterede sorun olmadan kalırsınız genelde. Ama sizinkisi 3 - 5 günlük vize olacağı için yine de türüne göre bir sorup araştırmanız lazım.

   Dediğim gibi teknik olarak yani teorik olarak başvurabilirsiniz. Ama pratikte nasıl yaparsınız ben de bilmiyorum. Gelmeden buradan bir Türk avukat ayarlarsanız size yardımcı olurlar.

   Hayırlı günler,

   Selam ve dua ile...

   Göksel

   Sil
 9. merhaba göksel bey ingiltereye turist vizesiyle gidip kuaförlük üzerine ankara antlaşması yapabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ümit Bey,

   Bu çok geç cevabım için çokk özürdilerim. Umarım siz de cevabını bulmuşsunuzdur bu sorularınızın şimdiye kadar. Ama yine de sizin durumunuzda olanlar için aşağıya bildiklerimi yazayım.

   Yukarıdaki yoruma verdiğim cevabımda da olduğu gibi evet turist vizesiyle gelip Ankara Antlaşmasına başvurabilirsiniz.

   Allah hakkınızda hayırlısını versin.

   Hayırlı günler,

   Selam ve dua ile...

   Göksel

   Sil
 10. Benimde sikintim yukaridaki arkadasla biraz benzerlik var. Neyse benim suan sikintim var ben buraya ziyaretci vizesiyle geldim 6 aylik bu 6 ay icerisinde hem calistim hemde vizemin bitmesine 2 ay kala avukat araciligi ile ankara antlasmasina basvurdum.taki sugune kadar bana 4 mayis 2016 da ulkeyi terk etmem gerektigini bildiren bir mektup ve soru vardi. Eger ulkeyi terk etmezsem 10 yil hapis yatacakmisim. Ben de hapis yatmayi tercih ettim sebebine gelince ben 14 aydir bu ulkedeyim benim ingiliz nisanlim partnerim var. Kendisi cocuklarima hamile .ikizlerim biri kiz biri erkek olacak Allah izin verirse gelecek ay son 1 ay sayiyoruz. Ben bebeklerimi ve esimi birakip bir yere gitmem. Turkiye gittimmi bir daha gelemem .zaten fakirim benim hatunda fakir sonuc olarak ben hapisi sectim en azindan bebeklerim babalarini gormeye her hafta gelir diye umuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Umut Bey,

   Geç cevap verdiğim için özür dilerim. Kusura bakmayın. Mesajınızda anlattıklarınıza üzüldüm. Umarım şu an İngiltere de ve hapiste de değilsinizdir. Bana iletişim bilgilerinizi verirseniz bir avukat arkadaşımı size yönlendirebilirim. Yardımcı olmaya çalışırız. Sizden haber bekliyorum mutlaka. Vereceğiniz bilgileri burada yayınlamayacağım merak etmeyin.

   En kısa sürede sizden bir haber almak ümidiyle hayırlı günler....

   Allah yar ve yardımcınız olsun.

   Selam ve dua ile...

   Göksel

   Sil
 11. Goksel Bey merhaba,
  Ankara Anlasması kapsamında vize alındıktan ve şirket kayıt işlemleri yapıldıktan yaklaşık 1 ay sonra Türkiye'de evlilik gerçekleşirse, bu durumda eşimizi yanımıza alabilmek için izlememiz gereken prosedürler nelerdir?Yoksa vize başvurusu esnasında evli olunması daha mı sağlıklı olmaktadır?
  Çok teşekkürler,
  Saygılar
  Zeynep

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Zeynep Hanım,

   Mesajınız için teşekkür ederim. Geç cevabım için kusura bakmayın. Vize alındıktan sonra evlenirseniz bunu yine elçiliğe ya da home office bildirmeniz ve belki de yeniden başvuru yapmanız gerekebilir. Ya da başvuru yaparken 1 ay sonra evleneceğinizi de belirtin ve buna göre başvuru yapmak istediğinizi söyleyin. Onlar sizi yönlendirirler. Ama hepsi de zamanı uzatan extra bürokratik işlemler olacağı için Vize başvurusu esnasında evli olmanız daha sağlıklı ve uygun olur.

   Umarım eşinizle birlikte vizenizi alır ve İngiltereye gelir, yerleşirsiniz bir an önce....

   Saygılar,

   Göksel

   Sil
 12. Merhabalar,
  Ben iktisat doktora öğrencisiyim.Tez dönemindeyim. İngiltere'ye yerleşmek istiyorum. Fakat okulu bitirmeyi beklemek istemiyorum. Geçen sene Erasmus ile Belçika'ya gittim.İş de aradım ancak zamanım azdı. Fakat artık okul yolu ile değil de iş vs kanalı ile kendime bir hayat kurmak istiyorum. İngiltere'yi hedefledim.
  C2 seviye ingilizcem var.5-6 senelik de dış ticaret uzmanlığı tecrübem var. Master derecem var. Ne yapabilirim? Nereden başlayabilirim? Bana bir yol haritasını çıkarmanızı, bir yön göstermenizi rica ediyorum. Peşinen çok teşekkür ederim.Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Müge Hanım,

   Mesajınız için teşekkür ederim. Sorunuz çok genel bir soru olmuş. İngiltereye yerleşmek için aşağıdakilerden birini yapmanız gerekir:

   1- Oturum Alıp Vatandaşlığa başvuru yapmak. Bu da üç yolla olur:

   A- Bir İngiliz vatandaşıyla evlilik yaparak
   B- Ankara Antlaşmasına başvurup süreçlerini tamamlayarak. Bunun için de Dil kursuna ya da master programına öğrenci olarak ya da turist vizesiyle de gelip Ankara Antlaşmasına burada başvurmak şansınızı arttıracaktır.
   C- İngilterede size sponsor olup buraya getirebilecek bir firmada iş bularak. Bunun için de Reed, CV Library, Indeed adlı internet sayfalarına üye olup bakabilir iş ilanlarını takip edebilirsiniz.

   2- Maddi durumunuz uygunsa burada bir ev alıp yerleşmeye çalışarak. Kendi geçiminizi sağlayacak kadar paranız varsa ev alıp, kendi işinizi burada kurabilirsiniz. Bunun için de yine İngiliz Elçiliğinin ya da home office in İngilterede iş kurmak başlıklı açıklamalarına bakabilirsiniz.

   Bunun dışında bir yol da bilmiyorum. Bu şıklara göre araştırmanızı yapıp kendi kararınızı verebilirsiniz.

   Şimdiden başarılar dilerim.

   Hayırlı günler,

   Selam ve dua ile....

   Saygılar,
   Göksel
   Göksel

   Sil
 13. Göksel Bey,herkese,erinmeden gayet Detaylı,açıklıkla cevap veriyor olmanız ne kadar güzel bir davranış.Resmen bir kamu hizmeti..Herşeyden evvel bunun için ardından da cevabınız için çok teşekkür ederim.Herşey gönlünüzce olsun.İyi günler dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Müge Hanım,

   Bloguma, yaptıklarıma ilginiz ve iyi dilekleriniz için için teşekkür eder rica ederim diyorum. Ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Bir arpa boyu da olsa birisine yardım edebiliyorsam bu benim için yeterli ve mutlu ediyor beni.

   Herşey sizinde gönlünüzce olsun.

   Selam ve dua ile.

   Hayırlı Günler,

   Saygılar,

   Göksel

   Sil
 14. Merhabalar oncelikle ben oturumdan red aldim sebebi ise 3 yil once calistigim ingiliz firmasi beni employer gostermisti ben o zamanlar zor durumdaydim ve mecburdum ama ben gittim onlarla konustum bana mektup yazdilar bizimle self employer calisti diye bunun bir faydasi varmi bana ne tavsiye ediyosunuz saygilarimla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehaba Zafer Bey,

   Mesajınız için teşekkür ederim. Neden ret aldığınızı tam anlayamadım. Çalışmamanız gerekirken çalıştığınız için mi ? Size gönderilen red mektubunda itiraz hakkınız olup olmadığını ve nasıl başvuru yapmanız gerektiğini söylemişlerdir muhtemelen. Hangi vizeden başvuru yaptınız oturuma ? Evlilik mi ? Ankara Antlaşması mı ? Yoksa diğer işle ilgili durumdan mı ya da kaçak mı yaşıyordunuz ? Bana iletişim bilgilerinizi verirseniz sizi bir avukat tanıdığıma yönlendirebilirim. Size daha detaylı yardımcı olabilir. İletişim bilgilerinizi burada yayınlamayacağım merak etmeyin. Sadece ben görebileceğim.

   Saygılar,

   Selam ve dua ile,

   Göksel

   Sil
 15. Slm Gőksel bey,ben yaknda abimin yaşadığı middlesbrough ta 1 ay gibi kalmak istiyorum.Tabi onun gøndereceği davetiyeyle,Ben ordayken ecaa başvurusu yapmak istiyorum size ve bir avukata ulaşmak için bir adres, bir numara verebilirmisnz.Teşekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Adsız,

   Mesajınızı yazarken isminizi verirseniz memnun olurum. Bir dahaki sefere söylersiniz umarım.

   Size buradan iletişim bilgilerimi veremem. Siz bu yoruma sizin iletişim bilgilerinizi yazarsanız ben size ulaşırım. Bilgileriniz burada yayınlanmayacaktır merak etmeyin. Sadece ben göreceğim.

   Sizden haber bekliyorum.

   Selam ve dua ile....

   Saygılar,

   Göksel

   Sil
 16. göksel bey merhaba,

  ankara antlaşması ile ailemle birlite ticaretle ilgili bir iş kurmayı planlıyorum.

  negatif ve pozitif yönlerinden daha detaylı bahsedebilir misiniz?sanırım
  fazla ret geliyor? pozitif sonuç gelse bile tutunmak çok mu zor olur?
  dil konusunda sıkıntı olacaktır ancak çocuklarım dil biliyorlar ilk
  başta onların aracılığıyla halletmeyi düşünüyorum, sonrasında da kendi
  çabamla öğrenerek.. yani çevrenizde iyi-kötü örnekler varsa bilgilendirebilir misiniz?

  teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Adsız,

   İsminizi yazarsanız memnun olurum. Mesajınız için teşekkür ederim.

   Ankara Antlaşmasını düşünüyorsanız İngiltereye gelip burada başvurarak yapmanızı tavsiye ederim. Türkiyeden başvurular teorik olarak mümkün olsa da kabul etmemek için bir bahane olarak görülüyor. Reddediyorlar büyük bir çoğunlukla.

   Hele şu Brexit'ten sonra elinizi biraz daha çabuk tutmanızı tavsiye ederim. Çünkü şimdiki hükümet ve başbakan Theresa May çıkış sürecini başlatacaklarını, ikinci bir referandum yapılmayacağını söyledi. Resmi ayrılma başvurusu yapılmadan buraya gelip başvurunuzu yapın derim imkanınız var ise. Çünkü resmi başvurudan sonra muhtemelen Ankara Antlaşması başvuru sürecini yavaşlatıp iyice iptale kadar bile götürebilirler her an.

   Onun dışında negatif pozitif yanlarıyla ilgili sorunuz biraz geniş açıları ve uzun cevapları olacak bir soru. Burada buna zaman ve imkan da bulamam ama elimden geldiğince özet geçmeye çalışayım.

   Negatif yanları kuracağınız işe de bağlı olarak buradaki İngiliz Hükümetinden gelen isteksizlik ve artık Brexit Referandumunda da halktan gelen baskıların gösterdiği yükselen ırkçılık ve bıkkınlık hali.

   Burada kuracağınız işinizle geçiminizi sağlamanız gerekiyor normalde/teoride. Ama çoğu kişi eğer yeterli maddi imkanı yoksa, işini kurup başka Türk işyerlerinde kaçak kayıtsız kuyutsuz çalışıyorlar. Sağa sola tanıdıklara 3 - 5 fatura kesip iş yapmış gösteriyorlar ve vizelerini uzatıp oturumu almaya bakıyorlar. Çünkü Ankara Antlaşmasından başvuru yapmış ve vizenizi almışsanız başvuru yaparken kuracağınızı söylediğiniz işinizden geçiminizi sağlamak zorundasınız. Buna Primary Job diyorlar. Yine ikinci bir iş de (Secondary Job) yapabiliyorsunuz Ankara Antlaşmasına göre ama bu diğer işinizden değil asıl başvuru yaptığınız işinizden geçiminizi sağlamak para kazanmak ve bunları da belgelerle ispatlamak zorundasınız bir sonraki vize uzatmalarında. Örnekle açıklayayım. Diyelim ki Ankara Antlaşmasına Boyacılıktan başvuru yaptınız. Vizenizi aldınız ve burada yaşamaya başladınız. Resmiyette sizin boyacılık işinden para kazanıp geçiminizi sağlamanız gerekiyor İngilere şartlarında. Ama resmi olarak kebap dükkanında da çalışabilirsiniz ilk işinizden arta kalan zamanlarda. Burada part-time diye geçen haftalık 30 saatin altında çalışabileceğiniz bir iş. Haftada belki bir iki gün, günde 4 saatten 4 gün falan.

   Ama vize uzatmaya başvurduğunuzda boyacılıkla ilgili faturalarınız, harcamalarınız vergi beyanlarınız falan dikkate alınacak ve değerlendirilecektir.

   Tüm bunları DİL konusunu çözmüş biri olduğunuzu varsayarak söylüyorum. Dil sorununuz var ise çok zorluk çekersiniz. Haa Türk toplumunun içinde yaşayıp fazla İngilizce kullanmadan da yapabilirsiniz bir seviyeye kadar tabii ki bu da seçeceğiniz işe bağlı. Ama Türk toplumundan dışarı çıkınca İngilizce lazım olacak size.

   Pozitif yönüde burada yapacağınız işi muhtemelen başkaları da yapıyor olacaktır. Ama siz daha iyi yaparsanız büyümeniz geçinmeniz kolay olur. Sermayeniz varsa ticaret yapmak burada kolay ve para kazandırır.

   Umarım bu bilgiler size yardımcı olur.

   Şimdiden başarılar dilerim.

   Selam ve dua ile,

   Saygılar,

   Göksel

   Sil
 17. Goksel bey merhaba,

  8 yıllık bankacıyım 5 ay once ışımden ayrıldım. Banakacılıktan once aile meslegımız olan ınsaatcılık yapıyordum. Duvar kalıp ve fayans ustasıyım. Ama bunları ıspatlayacak bır sertıfıkam yok, bu vıze ceşıdını yenı duydum. Turkıyeden basvurumu yoksa dıl kursu ıcın ıkı aylık bır vıze ıle ortamı gorup daha saglıklı karar verıp ıngıltereden basvurmamı dogru olur. Serbest meslek ınsaatcılık uzerınden basvuru yapmak ıstıyorum elımde sertıfıka olmadığından kanıtlamam ıçın ne yapmam gerekır, bu arada abd turıstık vızem var ve ışten ayrıldıktan sonra 3 ay orda kaldım bu ıngıltere vızesı almamda olumlu katkı saglarmı?
  Teşekkuler,
  Tarık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Tarık Bey,

   Mesajınız için teşekkür ederim. Ankara Antlaşmasına Türkiyeden değilde İngiltereye dil kursu ya da turist vizesiyle gelip başvuruyu buradayken yapmanız daha mantıklı ve vizeyi almanızda daha güvenli yol olur. İmkanınız varsa, ki var gibi geliyor yazdıklarınızdan, buraya gelip burada başvurun. Duvar ve fayans ustalığını benim bildiğim kırtasiyelerde bile satılan bonservis belgeleri vardı. Onlardan bir tanesini alıp doldursanız bile başvuru yapabileceğinizi düşünüyorum. Onu o kadar dert etmeyin bence derim. O kolay iş yani. ABD de kalmanız tabii ki vizeyi almanız için olumlu bir katkı sunar ama yine de sizin diğer şartlarınıza bağlı olarak değerlendirilir.

   Dil kursuna ya da turistik gezmeye diyerek bu vizelerden birine başvurun. Dil kursu için 2 aylık kısa bir süredir ve vizeyi vermezler. En az 6 aylık bir kursa ve haftada 20 - 25 saatlik kurslara başvurursanız vizenizi alırsınız kolayca diğer şartlarınız tutarsa tabi.

   Buraya gelince de Ankara Antlaşmasına başvurursunuz.

   Ama elinizi çabuk tutun Ankara Antlaşması vizesini İngiltere kaldırabilir Brexit durumundan dolayı. Yukarıda açıkladım başka birinin sorusuna cevap verirken.

   Şimdiden başarılar.

   Selam ve dua ile,

   Saygılar,

   Göksel

   Sil
 18. merhaba ben bu ulkeye ogrenci vizesi ile geldim ve vizem bitti
  simdi arkadasimla dukkan almayi dusunuyoruz eger olursa ankara antlasmasina vizesiz basvuru yapabilirmiyim yapabilirsem nasil yapabilirim cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Unknown,

   Şu isminizi de bir yazsanız artık diyorum.

   Mesajınız için teşekkür ederim. Vizeniz bittiyse bir başka başvuru yapamazsınız. İngiltereyi terketmeniz istenecektir. Bu tür şeyleri vizeniz bitmeden önce yapmanız gerekecektir.

   Türkiyeye döner oradan yine buraya dükkan almak için gelmeniz gerektiğini söyleyerek ticari vizeye başvurabilirsiniz. O zaman size vize verebilirler sanırım.

   Yoksa burada vizesiz herhangi bir işlem yapamazsınız. Resmi olarak yaşamazsınız ama kaçak olarak başka tabi. O da size yardımcı olmaz.

   Kolay gelsin.

   Selam ve dua ile,

   Saygılar,

   Göksel

   Sil
 19. Merhabalar,
  Biz de Ankara vizesi hazirligina girecegiz insallah. Antalya'da turizmle ugrasiyorum, bir acentede yonetici pozisyonundayim ve İngiltere'de seyahat acentesi acmayi dusunuyorum. Turist olarak gelip orada basvuru yapmak daha mantikli sanirim. Bu is dusuncesi gecerli bir meslek midir ve oneriniz var midir?
  Simdiden tesekkurler. Ferhat...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ferhat Bey,

   Mesajınız için teşekkür ederim. Turist olarak buraya gelip başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Burada da Türklerin kurduğu daha çok bilet + otel satan firmalar var. Siz de aynısını yapabilirsiniz.

   Sermayeniz, tecrübe ve bağlantılarınıza bağlı olarak seyahat acente işi burada yapılabilir. Size şimdiden başarılar dilerim. Allah kolaylık versin.

   Ama elinizi bence biraz çabuk tutun bu Brexit olaylarından dolayı. Yukarıda diğer sorularda bunu açıkladığım için aynı şeyleri burada yazmayacağım.

   Selam ve dua ile,

   Saygılar,

   Göksel

   Sil
  2. Cevabiniz icin tesekkur ederim. Bir sorum daha olacak. Acente acma belgesi var midir, nasil temin edecegim. Bilginiz var midir?

   Sil
 20. Göksel hocam tüm yorumlari , sizin yanitlarinizi ve yazdiginiz makaleyi okudum , internette çok fazla eski bilgi ve bilgi kirliligi oldugundan , elle tutulur net bilgi bulma konusunda sıkıntı cektigimden ,simdiye kadar bu konuda girdigim en saglikli site oldu , insanlara bu denli cevap vermeniz yardimci olmaniz takdire deger eliniz öpülür tüm bunlar icin pesinen cok tesekkurler ,vesselam kendi sorunuma gelecek olursak ben 19 yasinda universite ogrencisiyim , cocuklugumdan beri dunyanin cesitli yerlerinin hayalini kurup , arastirmalar yapiyorum , lise caglarinda kararlari netlestirip , ingiltere icin karar kildim , ingiltere dahil olmak uzere ailemden bir cok insan yurtdisinda oldugundan , bazilari bir kac yol gosterdi , liseyi ingilizce gerektiren bir bolum olan bilgisayar programciligi secerek bitirdim suanda iki yillik bir universiyetede bilgisayar programciligina devam ediyorum , kendi planlarim ve ailemin destegi okul bittikten sonra devreye girecek, okulum 1 sene sonra bitecek ve not ortalamam gayet iyi , simdi benim legal olarak izleyecegim yol sizinde , yorumlardan birinde yanitladiginiz sekilde , orada minumum 1 yillik bir dil okuluna basvurup , ardindan ankara antlasmasiyla vizeyi uzatip , sonrasinda vatandasliga basvurmak , tabi o sure zarfinda evlilikte mumkun , burada son yazilanlari okuyunca gundemde olan ve suan netlik kazanan ingilterenin brexit referandumundan sonra , ankara anlatsmasi gecerliligi yitirdi sanirim ayrica orada turist - ogrenci vizesi veya kacak yollardan gidip ilticaya basvurunca red cevabi gelirse itiraz etme hakkida kaldirilmis diye duydum varmidir bilginiz ? Bundan sonra nasil bir yol izleyebilirim , 5 yildir kendimi yetistirme cabasi icerisindeyim ,is makinasi operatorlugunden , kuaforluge ,boks antrenorlugunden , fitness antrenorlugune , gemici adami cuzdanindan , grafik tasarim ve bilgisayar alaninda sertifika almaya calisiyorum , lise 3'de yaptigimiz projeyle 3 hafta isvecte bulunmustuk , giris cikis vizem ve dil ve bilgisayar alaninda sertifikalarim var , bu aldigim ve alacagim sertifikalarin faydasi olurmu , ingiltere icin bundan sonra bana ve benim durumumda olanlara legal bir sekilde izlenicelecek yol nedir aydinlatirsaniz sevinirim .

  YanıtlaSil